Kış gebelerine 10 teklif


Kış gebelerine 10 teklif

1. HAVA KİRLİ İSE DIŞARI ÇIKMAYIN
Kirli hava, başka bir deyişle zehirli maddelerin boğaz ve akciğerlere erişmesi anne ve bebekte toksik tesir ile enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Misalin baş sızısı, baş dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu, gözlerde alerji gibi negatif tablolara yol açabiliyor. Bu sebeple lekeli havada dışarı çıkmayın, buna mecburiyseniz şayet kesinlikle maske ya da mendil kullanın.

2. C VİTAMİNİ VE SU
Kış mevsiminde narenciye ve yeşil sebzeleri sofranızdan noksan etmeyin. Zira bunlar kapsadıkları C vitamini başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlayarak sizi üst solunum yolu enfeksiyonu ile bir hayli hastalıklardan gözetebiliyor. Ayrıca kış mevsiminde de gün içinde akışkan kaybı oluyor, bu sebeple susamasanız dahi bol akışkan harcamaya da itina gösterin. Ana gıda öğelerinde vitaminin yanı gizeme proteine de ağırlık verin. Protein kış mevsiminde beden mukavemetini çoğaldırmaya takviyeci olan bir gıda maddesi ve bedenin ana yapıtaşlarından birini oluşturuyor.

3. GRİP OLURSANIZ YATIN
Gribal enfeksiyonlarda en tesirli rehabilitasyon, yatak istirahati etmek. Bol akışkan alımı, C vitamini desteği ve boğaz pastili yardımı hafiflemenizi sağlayacaktır. Odanızdaki buğu cihazı da boğazda kuruluk ve burun tıkanıklığı şikayetlerini eksiltecektir. Ancak gebelikte enfeksiyonlar daha ağır izleyebiliyor. Bu sebeple ateş ve genel gidişatta makûslaşma olursa dahiliye, K.B.B. ya da göğüs hastalıkları uzmanına müracaat etmeyi asla önemsememe etmeyin.

4. BALIK, ET, BADEM
Sıhhatli bir bebek için Omega3 yardımı açısından haftada en az 2 gün balık, ceviz-badem harcayın. Ayrıca B vitamini yardımı için de haftada en az 2 kere ızgara kırmızı et ile kuru baklagiller yemeye itina gösterin.

5. DOKTOR DESTEKLİ VİTAMİN KULLANIMI
Gebelik yarıyılınızda vitamin gereksinimlerinizi taze sebze ve meyvelerden almanız en doğru yaklaşım olacaktır. Ancak kent yaşamı organik sebze ve meyvelere erişimi güçleştiriyor, endüstriyel gelişim çoğaldıkça besinlerin esas gıda bedelleri eksiliyor. Bu sebeple özellikle kış aylarında beden mukavemetinizi gözetmek ve sıhhatli bir fetus gelişimini sağlayabilmek için başta C vitamini, demir, kalsiyum ile D vitamini başta olmak üzere tüm multivitaminleri uygun dozlarda besinlere ek olarak almanız öneriliyor. Ancak bu vitaminleri rastgele almayın, kesinlikle sizi takip eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına müracaat etin.

6. KALABALIKTAN UZAK DURUN
Gribal enfeksiyonlardan gözeten en tesirli ihtiyat, kış aylarında muhtemel olduğunca enfeksiyonun bulaşabileceği civarlara girmemek oluyor. Misalin toplu taşıma vasıtaları, mektepler, sağlık kurumuların enfeksiyon muayenehaneleri ile alışveriş merkezleri gibi etraflardan muhtemel olduğunca kaçının. Dışarı çıkmanız çok lüzumlu ise yanınızda taşıyacağınız hijyenik el devireme mahsulleri ve maske gibi materyallerle kendinizi gözetin.

7. BİTKİ ÇAYLARINDAN YARARLANIN
Gribal enfeksiyonlardan korunmak için hekiminiz önerdiği takdirde her gün C vitamini desteği alın. Ayrıca ıhlamur, elma ya da limon çayı gibi kış çayları gibi çaylar da enfeksiyon hastalıklarından korunmanızda fayda sağlıyorlar. Ancak bu çayları içmeden evvel hekiminize danışmayı önemsememe etmeyin.

8. TATLI TÜKETİRKEN DİKKAT
Kış aylarında konutlarda zaman geçirme gerekliliği sebebiyle büyüyen tatlı krizleri ile abur cuburlar fazla kilo almanıza neden oluyor ve sonrasında buna bağlı olarak meseleler yaşanıyor. Yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti gibi gidişatlarda ise annede metabolik ve kardiyovasküler meseleler, bebekte de sihrime ve büyüme meseleleri gibi hayati ehemmiyeti olan problemler büyüyebiliyor. Bu surattan gereksiniminiz olan kalori alımının üzerine çıkmayın, gerekirse bu mevzuda diyetisyen dayanağı alın.

9. EGZERSİZİN EFORU
Kış mevsiminde dışarıda spor yapmak sıklıkla hava şartlarına bağlı olarak muhtemel olmayabiliyor. Ancak sporunuzu önemsememe etmeyin, konutunuzda kumpaslı olarak yapmaya devam edin. Konutta yapabileceğiniz en uygun egzersiz ise gebelere müteveccih yapılan pilates programları. Konut etrafında özel eğitmen ya da video takviyesiyle yapacağınız 30 dakikalık egzersiz dahi kalori hakimiyeti, adale eforu artımı ile elastiklik sağlanması acısından çok takviyeci olacaktır. Yürüme bandında dahi olsa gün içinde yapacağınız 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüş de büyük fayda sağlayacaktır.

10. TEHLİKELİ ÜÇLÜ
Kışın harcanan besinler karbonhidrat, yağ ve tuz bakımından sıklıkla zengin oluyorlar. Ancak bu cins besinlerin kış aylarında bolca harcanması gebelerde kan şekeri ve tansiyon bedellerinde yükselmelere, bunun sonucunda da anne bebeğin sıhhatinde negatif güzergahta sapmalara neden olabiliyor. Mevsim her ne olursa olsun kesinlikle beslenmenize dikkat edin ve tuzlu besinlerden kaçının.

 

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/kis-gebelerine-10-oneri-1053185/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kış gebelerine 10 teklif

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image