İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı


İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı
Dinimize Uygun Gerdek Gecesi Nasıl Olur?

10531443023870696263.jpg
Evlenmiş karı ve kocanın ilk kez toplandıkları gece. Bu buluşmanın özelliği, bayan ve erkek için daha evvel öğrenilmesi muhtemel olmayan maden ve manevî mahremiyetin ortadan kalkmasıdır. Zira o geceden evvel, ayrı dünyalarda yaşayan iki insan, birbirlerine yanaşarak aynı hayalı paylaşma vaziyetine gelmişlerdir. Bunun da ötesinde, aile olarak muhakkak hak ve misyonları “Fiilen Hayata” vakasını başlatmışlardır.

Gerdek gecesini, yalnızca cinsî güzergahtan iki değişik türün birbirlerini tanıması olarak görmemek gerekir Bu beraberlik aynı zamanda, manevî ve hissî bir bütünleşmenin de başlangıcı olmaktadır. Olgunluk seviyesine gelen ,İki gencin, ondan sonraki yaşamları muhakkak bir miktar ve tasarı dahilinde sürecektir. Bu bakımdan gerdek gecesi; son derece ciddî ve ağır mesullüklerle dolu bir yaşamın başlangıç anıdır. Tek kelime ile bir tasarılama kararının verileceği zamandır, iki çiti, paylaşacakları yaşamda birbirleri için düşündüklerini sarihçe anlatacak ve karşılıklı olarak beklediği tutum ve tutumları konuşacaklardır.

Gerdek, İslamî bir vakadır

Zira gerdek hadisesinde gözümüze çarpan inanılmaz gidişat, bayan ve erkeğin hukuki miktarlar içerisinde toplanması ve konutluluk gibi büyük bir olayın düşünülüp, tartışılarak asıllaştırılmasıdır.

Gerdek hadisesinde, birbirlerini uzaktan tanıyan iki çiftin yakın bir temas ile ve ciddî bir etrafta karşısındakini miktarlı bir biçimde değerlendirmesi mevzubahisidir. Zira konutluluk ile yeni bir yaşama başlangıçta, karşıdaki insan, tam özellikleri ile tanınmak gidişatındadır. İslamî mahremiyetin olmadığı gidişatlarda ve günümüz gibi bayan erkeğin birbiriyle miktarsız ve gayri ciddî bir şekilde toplanması hali. Gerdek hadisesine gerek duyurmamaktadır. Zira vakada ne bir mahremiyet, ne de geleceğe dönük ciddî bir hesap bulunmaktadır. Taraflar; ya kendilerini bekleyecek sonuçlardan habersizdirler veya toplanışlarında yalnızca “Cinsel tatmin” ağır basmaktadır.

Dolayısıyla bazen bu cins gayri hukuki ilişkilerde “konutluluk” gibi bir kuruma dahi lüzum dinlemeyen insanlar görülmektedir. Natürel ki bu cins ilişkilerin sonu, büyük facialarla öğrenmektedir.

İslamiyetteki konutluluk, cinsî duyguların dinî bir program çerçevesinde ve beşerî aşkın en pak özellikleri ile şekil kazanmasıdır. Elbette ki, bu pak ve saf beraberlik gerdek gecesi gibi başkalarının malümu olmayan ruhî ve bedenî birlikteliğe lüzum dinleyecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalı

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image