En büyük aktüel mesele Bayan hakları


En büyük aktüel mesele Bayan hakları
En büyük aktüel mesele Bayan hakları

kadın hakları_forumdas.jpg
Bayan hakkı var mıdır ki. Yoksa hakkı yalnızca erkek adı midir? Bayanlar için dünya bütünde yaşanacak bir yer, bayanlar çok beğeniliyor, el üstünde yakalanıyor, bedelleri öğreniliyor, çalışmak istediklerinde çok da hoş işler buluyor, ekonomik hürlükleri ellerinde, gece canları bunalınca dışarı çıkıp dolaşabiliyorlar, kocalarının her istediklerini yapıp yapmama hürlükleri var, karakterlerine baskı yok, cinsiyet ayrımı da yapılmıyor, canları bunaldı mı tek başına tatillere gidebiliyorlar.

Ne hoş bir dünyada yaşıyor bayanlarımız değil mi? Tabi bunlar biz bayanların istedikleri, biz istiyoruz da bize bu fırsatı veriyorlar mı? Yok, canım yok böyle bir dünya yok, hele bizim ülkede hiç yok. Bayansan dayak yemeye, fiziksel ve ruhsal şiddete maruz kalmaya, eziyet edilmeye, satılmaya, itelenmeye, kakılmaya ve hatta öldürülmeye dahi mahkûmsun. Nerede bayan hakları. Hangi haktan bahsediyoruz. Kapısı önünde daha önceki kocasından dayak yiyen bayanı komşuları kurtarmıyor. Neden kurtarmadınız diye sorulduğunda bu ülkede “daha önceki kocası hırpalıyor biz ne yapalım” diyorlar. Cemiyetsel ve kültürel baskılar altında yaşamaya maruz kalıyor bayanlarımız. Akşam dışarıya çıkan kadının başına makûs bir vaka geldiğinde, gecenin âmâsında caddelerde ne işi vardır deniliyor. Bayanlarımıza yapılan haksızlıkları yaz yaz bitmez ki. Ülkemizde dâhil olmak üzere dünyada her üç bayanda biri şiddete maruz kalmaktadır. Bayanlar dayağı hak ediyor anlayışı hâkim oldukça bu böyle geldi böylede gidecek. Eğitimle de ilgisi yok, bayanlarımız en hoş mekteplerde, üniversitelerde okusa da şiddete maruz kalabiliyor. Eşleri tarafından olmasa dahi çalıştıkları işyerlerinde şiddete maruz kalabiliyorlar. Yasalarımızın eksik olduğu bir hakikat.

Bayanı hırpalayan biri duruşmalarca özgür suçlanmak üzere vazgeçiyorlar. Hiçbir ceza almayan erkek de bunun teminatıyla bir daha bir daha aynı kabahati işleyebiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En büyük aktüel mesele Bayan hakları

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image