En büyük güncel sorun Kadın hakları


En büyük güncel sorun Kadın hakları
En büyük güncel sorun Kadın hakları

kadın hakları_forumdas.jpg
Kadın hakkı var mıdır ki. Yoksa hakkı sadece erkek ismi midir? Kadınlar için dünya tamda yaşanacak bir yer, kadınlar çok seviliyor, el üstünde tutuluyor, kıymetleri biliniyor, çalışmak istediklerinde çok da güzel işler buluyor, ekonomik özgürlükleri ellerinde, gece canları sıkılınca dışarı çıkıp gezebiliyorlar, kocalarının her istediklerini yapıp yapmama özgürlükleri var, kişiliklerine baskı yok, cinsiyet ayrımı da yapılmıyor, canları sıkıldı mı tek başına tatillere gidebiliyorlar.

Ne güzel bir dünyada yaşıyor kadınlarımız değil mi? Tabi bunlar biz kadınların istedikleri, biz istiyoruz da bize bu fırsatı veriyorlar mı? Yok, canım yok böyle bir dünya yok, hele bizim ülkede hiç yok. Kadınsan dayak yemeye, fiziksel ve ruhsal şiddete maruz kalmaya, işkence edilmeye, satılmaya, itelenmeye, kakılmaya ve hatta öldürülmeye bile mahkûmsun. Nerede kadın hakları. Hangi haktan bahsediyoruz. Kapısı önünde eski kocasından dayak yiyen kadını komşuları kurtarmıyor. Neden kurtarmadınız diye sorulduğunda bu ülkede “eski kocası dövüyor biz ne yapalım” diyorlar. Toplumsal ve kültürel baskılar altında yaşamaya maruz kalıyor kadınlarımız. Akşam dışarıya çıkan kadının başına kötü bir olay geldiğinde, gecenin köründe sokaklarda ne işi vardır deniliyor. Kadınlarımıza yapılan haksızlıkları yaz yaz bitmez ki. Ülkemizde dâhil olmak üzere dünyada her üç kadında biri şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlar dayağı hak ediyor zihniyeti hâkim oldukça bu böyle geldi böylede gidecek. Eğitimle de alakası yok, kadınlarımız en güzel okullarda, üniversitelerde okusa da şiddete maruz kalabiliyor. Eşleri tarafından olmasa bile çalıştıkları işyerlerinde şiddete maruz kalabiliyorlar. Kanunlarımızın yetersiz olduğu bir gerçek.

Kadını döven biri mahkemelerce serbest yargılanmak üzere bırakıyorlar. Hiçbir ceza almayan erkek de bunun güvencesiyle bir daha bir daha aynı suçu işleyebiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En büyük güncel sorun Kadın hakları

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image