Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter


Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter
Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter?

Yüce Allah, bayanlarla erkekleri değişik olarak yaratmıştır. Bu yaratılış gereği bayanların biyolojik olarak değişik gidişatları vardır. Bu değişikliklerden üçü; “hayız”,nifas” ve “istihâze” halleridir. Türkçe’de “âdet”, batı dillerinde ise “regl” sözcüğü ile
ifade edilen “hayız”; büluğ çağından itibaren başlayıp menopoz ile sona eren yarıyılda; bir hastalık veya doğum olmaksızın kadının rahminden çıkıp cinsel uzvundan muhakkak periyotlarla gelen kanı ifade eder.

Hayız hâli, bayanda döl yatağının rahmin iç suratını kaplayan çeperin, yumurtanın döllenmeyip can vermesi ve hormon salgısının kesilmesi üzerine ufalanarak kanla beraber dışarı atılmasından ibarettir.

Bayanlar, 9 ile 12 yaşları arasında âdet görmeye başlarlar, bu vaziyet, 50 ile 55 yaşlarına kadar devam eder. Adet görmeye başlama ve menopoza girme yaşları bayanlara göre değişiklik talep edebilir.

Adet görme süresi, en az üç gün başka bir deyişle 72 saat, en çogu ise 10 gün başka bir deyişle 240 saattir. Bu zamanlar arasında gelen kanlar, hayız kanı sayılır. Adetli olmak için; yetmiş iki saat ile iki surat kırk saat arasında devamlı kanın gelmesi gerekmez, ara gizeme kan kesilebilir.

Gerek başlangıç ve bitiş yaşları gerekse minimum ve azamî süresi bakımından hayız; fizikî bünye, irsiyet, etraf ve abuhava koşullarına bağlı olarak bayandan bayana ehemmiyetli farklılıklar gösterebilir.

İki âdet arasındaki zamana “paklik” tuhr hâli denir. Paklik hâlinin en az süresi 15 gündür Bazı bayanların, âdet günleri her ay üç gün veya beş gün veyayedi gün gibi kumpaslı olur. Bazen bu kumpas değişebilir.

Bazı bayanların, âdet günleri kumpaslı değildir. Her ay değişebilir. Mesela bir ay üç gün, başka bir ay beş gün olabilir.

Hayız kanının kesilmesiyle kadının “paklik” yarıyılı başlar.

Döllenme alana geldiğinde ise yumurta rahmin iç çeperine tutunarak büyümeye başlar ve âdet kanaması kesilir. Hamile kadının âdet görmemesi bu nedenle olur.
Hayız hâli, İslâm dininde bazı imanların yapılmasına mani olan “hükmi lekelilik” hades olarak kabul edilmiştir.

Doğumdan sonra muhakkak bir vakit gelen kana “nifas” denir. Türkçe’de bu kan “loğusalık kanı” diye ifade edilir.

Nifas hâlinin en az hududu yoktur. En fazla süresi ise, 40 gündür. Doğumdan sonra hiç kan gelmeyen bayan nifas hâlinde sayılmaz. Nifas süresi, bayanlara göre değişebilir. Kanın kesilmesinden itibaren nifas hâli sona erer. Böyle bir bayan, boy abdesti alıp imanlarını yapar.

Doğumdan sonra bir zaman kan gelip sonra kesilse bilahare tekerrür kan gelse aradaki kan gelmeyen müddet de nifas hâli sayılır.

İmam Şaüî’ye göre nifas halinin son sının, 60 gündür. Bu vakit içinde 15 gün kan gelmezse nifas hâlinden kurtulmuş sayılır. Daha

sonra kanama olursa, bu kan, “hayız kanı” sayılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image