Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter


Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter
Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter?

Yüce Allah, kadınlarla erkekleri farklı olarak yaratmıştır. Bu yaratılış gereği kadınların biyolojik olarak farklı durumları vardır. Bu farklılıklardan üçü; “hayız”,nifas” ve “istihâze” halleridir. Türkçe’de “âdet”, batı dillerinde ise “regl” kelimesi ile
ifade edilen “hayız”; büluğ çağından itibaren başlayıp menopoz ile sona eren dönemde; bir hastalık veya doğum olmaksızın kadının rahminden çıkıp cinsel organından belirli periyotlarla gelen kanı ifade eder.

Hayız hâli, kadında döl yatağının (rahmin) iç yüzünü kaplayan zarın, yumurtanın döllenmeyip ölmesi ve hormon salgısının kesilmesi üzerine parçalanarak kanla birlikte dışarı atılmasından ibarettir.

Kadınlar, 9 ile 12 yaşları arasında âdet görmeye başlarlar, bu durum, 50 ile 55 yaşlarına kadar devam eder. Adet görmeye başlama ve menopoza girme yaşları kadınlara göre farklılık arz edebilir.

Adet görme süresi, en az üç gün yani 72 saat, en çogu ise 10 gün yani 240 saattir. Bu süreler arasında gelen kanlar, hayız kanı sayılır. Adetli olmak için; yetmiş iki saat ile iki yüz kırk saat arasında sürekli kanın gelmesi gerekmez, ara sıra kan kesilebilir.

Gerek başlangıç ve bitiş yaşları gerekse asgari ve azamî süresi bakımından hayız; fizikî bünye, kalıtım, çevre ve iklim şartlarına bağlı olarak kadından kadına önemli değişiklikler gösterebilir.

İki âdet arasındaki zamana “temizlik” (tuhr) hâli denir. Temizlik hâlinin en az süresi 15 gündür Bazı kadınların, âdet günleri her ay üç gün veya beş gün veyayedi gün gibi düzenli olur. Bazen bu düzen değişebilir.

Bazı kadınların, âdet günleri düzenli değildir. Her ay değişebilir. Mesela bir ay üç gün, başka bir ay beş gün olabilir.

Hayız kanının kesilmesiyle kadının “temizlik” dönemi başlar.

Döllenme meydana geldiğinde ise yumurta rahmin iç zarına tutunarak gelişmeye başlar ve âdet kanaması kesilir. Hamile bayanın âdet görmemesi bu sebeple olur.
Hayız hâli, İslâm dininde bazı ibadetlerin yapılmasına engel olan “hükmi kirlilik” (hades) olarak kabul edilmiştir.

Doğumdan sonra belirli bir süre gelen kana “nifas” denir. Türkçe’de bu kan “loğusalık kanı” diye ifade edilir.

Nifas hâlinin en az sınırı yoktur. En fazla süresi ise, 40 gündür. Doğumdan sonra hiç kan gelmeyen kadın nifas hâlinde sayılmaz. Nifas süresi, kadınlara göre değişebilir. Kanın kesilmesinden itibaren nifas hâli sona erer. Böyle bir kadın, boy abdesti alıp ibadetlerini yapar.

Doğumdan sonra bir müddet kan gelip sonra kesilse bilahare tekrar kan gelse aradaki kan gelmeyen süre de nifas hâli sayılır.

İmam Şaüî’ye göre nifas halinin son sının, 60 gündür. Bu süre içinde 15 gün kan gelmezse nifas hâlinden kurtulmuş sayılır. Daha

sonra kanama olursa, bu kan, “hayız kanı” sayılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adet Nedir? Adet Kaç yaşında Başlar ve Biter

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image